
marți, 23 decembrie 2014
marți, 13 mai 2014
A magyarbikali színjátszó- és dalcsoport virágzása
2010. április 27. BUZÁS PÁL
A tenni vágyás teremtő hatalma – a Naszódi házaspár 30 kalotaszegi éve
Országos hírnév
Előveszem a fellépéseinket megörökítő régi feljegyzéseimet. Sok van: közel harminc szereplés adatait böngészem. Volt köztük kórustalálkozó Désen (1973), Tordaszentlászlón (1975). „A bikaliak… szép percekkel leptek meg. Kevés ilyen négyszólamra is tisztán éneklő falusi kórusunk van!” – írja az Igazság 1975. június 5-ei számában Csortán Márton. Az 1970-es évek „vonalas” verses-zenés összeállításai semmiképpen sem hiányozhattak a repertoárból. 1974-ben a Kolozsvári Rádió termében működik közre együttesünk az Acusticon stúdió keretében. Erről a fellépésről (Az RKP XI. Kongresszusa tiszteletére) Krizsán Zoltán számol be az Igazságban (1974. november 27.) „Az országos hírnév azonban a bikaliakat kapta leginkább és legrégebben szárnyára. Büszkén mondhatták most el a rádió nagy nyilvánossága előtt is, hogy működésük harmincadik évfordulóján számtalan sikerüket a legnagyobb koronázta idén: az országos elsőség, az aranyérem. Megérdemelték.” Ugyanilyen jellegű volt a Fraternitas című összeállítás (Bánffyhunyad 1978, Kolozsvár 1979). Az előadóesték zömét mégis a népi fogantatású zenés-irodalmi összeállítások alkották: Folklór-est(Székelyudvarhely, 1974), Ez a Bikal szép helyen van (Magyarbikal, Bánffyhunyad, Kolozsvár, 1976–1978), Az a híres hunyadi vásár (Magyarbikal, Bánffyhunyad, 1979), Ady és Kalotaszeg; Valkai András: Bánk bán (Magyarbikal, Bánffyhunyad, Kolozsvár, 1980).
Ez a Bikal szép helyen van
A felsoroltak közül számomra a legmaradandóbb élményt két műsor jelentette, talán azért, mert a legtöbb „közöm” volt hozzá. Ez a Bikal szép helyen van című műsor összeállítását és a zenei betétek (kórus, zongora) megoldásmódját magamra vállaltam és teljesítettem. A címben foglalt helyi népdal feldolgozását Vermesy Péter készítette, az előadást Naszódi Irén rendezte. Az összekötő szöveget Demény Piroska írta, Kelemen Márton és Sárkány Jenő mondta el. Az első rész címadó kórusműve után elhangzott Bartók Béla gyergyókilyénfalvi párbeszéde (Naszódi Irén és Sárkány Jenő), majd részletek Bartók és Kodály magyar népdalgyűjtéséből (Kozma Mária, Kozma P. Erzsébet). Ezt Illyés Gyula: Bevezetés egy Kodály hangversenyhez című verse (Kozma P. Ildikó) és egy Kodály zongoradarab követte. Bartók: Nincsen szerencsésebb a parasztembernél című alkotását (Barta Judit) ezúttal egy Bartók zongoradarab egészítette ki. Végül Bárdos Lajos gyermekjátékdal- (Kozma Mária, Kozma P. Erzsébet, gyermekkórus) és népdalfeldolgozásai (kórus) hangzottak el. A második részt teljes egészében a Kalotaszeg népdalkincsének és népi kultúrájához igazodó szövegeknek szenteltük. Ady Endre: A Kalota partján című költeményével (Sárkány Jenő) már a lényegre is tértünk. Péntek Ferenc visszaemlékezése Bartók körösfői látogatását idézi (Naszódi Ferenc), a kórus válaszul elénekli a Körösfői Riszeg alatt kezdetű dalt, Terényi Ede népdalfeldolgozását. A kalotaszegi népdalcsokor után következett a műsor meglepetése: egy-egy kalotaszegi népdal két-két fajta zenei feldolgozása. A Hopp Juliskát Bartók (zongorára) és Bárdos (Balogh Anna m. v. – ének zongorakísérettel), az Arról alúl kezdetű népdalt pedig Kodály (Balogh Anna – ének zongorakísérettel) és Terényi Ede feldolgozásában (kórus) adtuk elő. Zárójelenetünk a régi szokásokat felelevenítő kalotaszegi menyasszony-öltöztetést vitte színre. Egy mondatot idézek Morvay Pál krónikájából (A Hét, 1976. július 30.): „… Itt csak a lényeget ismételjük: a műsor a népdal diadalútját mutatta be, amint a legegyszerűbb szerkezetű gyermekdaloktól egyszólamú énekeken, két- és többszólamú népdalfeldolgozásokon keresztül eljut a legmagasabb szintű bravúros technikájú Bartók-feldolgozásokig”.
Nemzetközi visszhang a históriás ős-Bánk bánnal

A sikeres előadások krónikásai közül elsőnek Szőcs Istvánt idézzük: „(A bikaliak) Nem színházasdit produkáltak, meg sem kísérelték lélektanilag hiteles, természethű, naturalista játékkal életrekelteni a szereplőket: ehelyett az ősi népi játékok nyelvezetéhez folyamodtak… Bámulatos volt, ahogy az olvasásra nehéznek, göröngyösnek tűnő szöveg a bikaliak élő hangsúlyozásában, természetes hanghordozásában megszólalva egyszeriben áttetszővé, élő közlésként felfoghatóvá vált… A történet maga sokban különbözik szellemében is a XIX. századi változatától: nem a cselszövéseken, nem a gyűlölködés légkörén, nem a vívódásokon van a hangsúly, hanem az erkölcsi egyenességen…” (Ős-Bánk bán bemutató Bikalon, Igazság, 1980. május 21.)
Megszólal a magyarországi sajtó is, Keszthelyi Gyula először aDélmagyarországban ír: „Páratlan művelődéstörténeti jelentőségű vállalkozást tudhatnak magukénak Erdélyben egy alig 750 lakosú kalotaszegi falu, Magyarbikal műkedvelői. 1980. május 18-án színpadra vitték, első ízben adták elő az ős Bánk bánt, Valkai András 1567-ben írt verses históriás énekét.” (Az ős Bánk bán, 1980. augusztus 31.) Ugyanő jegyzi Az ős Bánk bán a kalotaszegi Magyarbikalon című írást az Új Tükörben: „Egy maroknyi csapat vállalkozott arra, hogy megírása után négyszáz évvel színpadra kerülhessen a téma első magyar nyelvű feldolgozása, az egykori erdélyi fejedelmi kancellária jegyzőjének, majd táblai ülnöknek, Valkai Andrásnak 1567-ben írt műve… Bemutatója Bikalon, a szerző szülőfalujától alig 20 kilométernyire, színpompás népviseletbe öltözött kalotaszegi munkások, földművesek, tanítók és diákok előadásában, emlékezetes művelődéstörténeti jelentőségű eseménnyé avatta 1980. május 18-át. Méltán ünnepelte az előadás létrehozóit a kolozsvári Magyar Színház táblás házas nézőtere, amikor júliusban ott is fölléptek.” (1980. október 5.)
***
A sok siker, öröm után jön az üröm: az utolsó plakáton már olvasható volt a nyers valóság: „Naszódi Irén ezzel a műsorral búcsúzik Kalotaszegtől”. (Férjével a Nyárádmentén élő leányához költözik). – Nehezen vált meg a házaspár Kalotaszegtől: „Engem Kalotaszeg tett rabjává. Idáig érzem a Riszeg-tető virágainak illatát, fülembe cseng az elnyújtott í hangok zenéje; szinte hallom Mester ángyi rigmusait, látom a lakodalmi menetben büszkén lépegető, csujogató muszulyos menyecskéket… Kalotaszeget felejteni soha sem tudom!” (Életfa)
A végeredmény, ha lehet, még sokkolóbb. A magyarbikali színjátszó- és dalcsoport a házaspár távozása után szétesett, megszűnt. Híre-neve a köztudatban lassan-lassan elhalványult, maholnap már csak az idősebbek emlékeznek rá.
Szociológia szakmai gyakorlat Magyarbikalon
2012. július 06.
Május közepén került sor a másodév szakmai gyakorlatára. Az idén egy Bánffyhunyad melletti kis faluba, Magyarbikalra látogattunk el, ahol egy kérdőíves kutatást végeztünk a lakosság önkormányzattal és egyéb helyi intézményekkel kapcsolatos elégedettségéről, valamint a vallásosságukról. A két napos terepmunka megvalósulásában a helyi református lelkész segítsége nélkül aligha valósulhatott volna meg - köszönjük tehát ezúton is a szállást Szabó Mihálynak (aki lelkipásztorsága mellett szociológus is).
A két nap alatt a munka mellett került idő a helybeliekkel való barátkozásra is, és még egy bográcsgulyásra is. A lekérdezett kérdőíveket utólag dolgoztuk fel, a kutatásjelentésnek (melyet e bejegyzés alján csatoltunk) reméljük hasznát veszik a falu lakói is.
Néhány pillanatkép:
Előkészületek
Barátkozás a falubeliekkel
Készülőben a vacsora
Napzárás, immár tele hassal
A kutatás eredményei - Merli Zsuzsa, másodéves hallgató feldolgozásában - itt érhetők el.
| |
Módosítás dátuma: 2012. július 09. |
Magyarbikal története
2012. április 09. Írta: Szabó Mihály

Hogy kik voltak az őseink azt nem lehet egészen biztosan megállapítani. A hagyomány úgy tartja, hogy a kalotaszegi emberben székely vér is van, mások szerint azonban pl. a hunyadiak ősei tatárok voltak, akik a tatárjárás után maradtak a vidéken s a helyi lakossággal keveredve egy új nemzetség ősei lettek.
Kalotaszeg eredetileg három részre oszlik: Alszeg, Felszeg és a Nádasmente. Egy másik felosztás szerint ide sorolható a Kapusok vidéke, illetve külön egységként Györgyfalva is. Egyik nagyhírű tudósunk arra a kérdésre, hogy meddig is terjed Kalotaszeg azt a tréfás választ adta, hogy ameddig a muszuly ér. Tájegységünkhöz 39 falu tartozik.

Magyarbikal a tengerszint felett 430 m magasan fekszik és elnevezését a falu felett húzódó bükkerdőről kapta. Az idők folyamán a falunk neve a következőképpen alakult: Bikkallya, Bikkalatt, Magyarbikkallya, Magyarbikal.
Magyarbikal első írásos említése 1249-ből származik, s ekkor még Terra Bekaly volt a neve, ami azt jelentette, hogy Bikal földje. Valamikor a falu az erdő alatt húzódott meg, de a különböző veszélyek, pl. a tatárjárás arra késztették az embereket, hogy húzódjanak le a védettebb, jobban elrejtett völgybe.
Magyarbikal birtokos családjai 1249-től ismertek:
Az első birtokos Pál országbíró volt, aki a falut IV. Béla királyunktól kapta adományként. Innen a falu a kissebesi (ma bologai) királyi vár birtokai közé került, s innen adományozták a székely eredetű Tamásfalvi családnak.
A falu birtokosai 1450-től Vitéz néven szerepelnek, s a család kihalása után a falut a Homoródszentmártoni Bíró család örökli. Utánuk az altorjai Szabók következnek, akiknek 1940-ig voltak itt birtokrészei.
A nagyobb birtokos családok közül ismertek még az Inczédiek, a Gyarmathy és a Bikaly családok. Ez utóbbi családnév ma is fellelhető a faluban, de a kései utódok nemesi származásukról semmit sem tudnak.
A falu gazdasági élete, régen
http://magyarbikal.reformatus.ro/adatok/magyarbikal-tortenete-dr-sebestyen-kalman.pdf című weblapban jelent meg. Régen a gazdasági élet elég sokrétű volt, amely aztán a 40-44-es években alapot biztosított a történelmi HANGYA szövetkezetbe beállt magyarbikali gazdák számára.
De lássuk csak a - HANGYA előtti - magyarbikali gazdaságot:
"A földközösség a hagyományos társadalom
legsajátosabb birtoklási formája volt. A közös földből való részesedést a
családok által birtokolt telekhányad alapján állapították meg. A szántók és
rétek osztása évente, a házak sorrendjében, nyilak szerint történt. (Az örökségeknek
nyilakra vésett tulajdonjegyei voltak, az osztás során kihúzott nyíl birtokosa
jegyfával jelölte meg a nyílföldet!)
A XVI. század végén a
földközösség a falvak többségében felbomlott, a telkek tartozékai
állandósultak, a közösség joga csak a legelőre és erdőre korlátozódott. A
földközösség emlékét a helynevek őrizték meg: falu Nyilassá (1756), Kis Nyíl,
Bikali nyilak, Berekalj nyíl stb.
Bikalon a hagyományos társadalom
idején a kétnyomásos (kétfordulós) gazdálkodás voltjellemző. Ennek megfelelően
a vetésterületet két részre osztották: vetésre és ugarra. Az ugar minden második
évben pihent, illetve legelőként használták. A két forduló 1750-ben: az Telek
vagy Felső forduló és az Alsó-völgy vagy Alsó forduló.
A háromnyomásos gazdálkodást
1818-ban vezették be." A három fordulót a lakosság számának növekedése
tette szükségessé, az új felosztás ugyanis a termőföld jobb kihasználását
biztosította. A bikali három forduló az 1818-as felosztás szerint: a Tövises
(j° termő), a Derekalja (középszerű), és a Hegyes (gyenge), nagyságuk „igen
egyforma" volt.
Az első fordulóba „őszgabonát az
az tiszta elegyes búzát és rozsot" vetettek, a másodikba „lavaszgabonát az
az tavaszbúzát, törökbúzát, alakort, zabot, tönkölyt, lencsét, borsót és
lent". A harmadik forduló, az ugar „nyomásba maradt marhalegelőnek".
A földesúrnak a határon saját
kezelésű ún. allodiális-majorsági birtoka volt. A bikali majorsági birtokot az
udvari szolgák vezették, számuk 5 (1720), illetve 2 (1750). Róluk aránylag
keveset tudunk; 1750-es összeírás megjegyezte, hogy „a Kúriához tartozó házban
laknak, vetésük is az allodiatúrán van".
A hagyományos társadalomban a
falu mindennapi életét az évszaknak
megfelelő mezőgazdasági munka töltötte ki. A földművelés évszázadokon keresztül
hagyományos módon folyt, a falu önellátó volt.
Bikal határát 1713-ban „seppedékes,
vízmosásos... agyagos... terméketlen" területnek, 1750-ben „dombos,
agyagos, seppedékes... közepesen termékeny" vidéknek mondták.
A kitartó kemény munka a gyenge talajon is
eredményt hozott, az 1820-as összeírás szerint:
„1 lelyiségünk határa részint
termékeny és jó minőségű, részint gyengébb, mindazonáltal a jó művelés és
trágyázás nagyon szükséges, és hajó művelés és munka megadatik, nem rossz
termők."
A határ 1713-ban és 1750-ben 6-8
jármos ökörrel, 1820-ban „négy marhával" szántható.
A XVIII. században a falu a
szárazság, a fagy, a belvíz okozta károk ellen teljesen védtelen. A bikaliak
1713-ban panaszolták, hogy „határunkat ... a jég elverte". 1753-ban pedig
„...semmi termés nincsen. A búza vetések ühögős nagyon. Jégesőtől és árvíztől
Isten jóvoltából megmaradott gabonájok ... szőlejek a hidegtől
opprimáltattak".
Egy korszak gazdasági helyzetének
megismerésében a maghozam alapvető mutató. Bikaion 1750-ben „Egy köbölből lesz
3 kalangya, minden egyes kicsépelt kalangyából 3 véka", 1820-ban „egy véka
őszbúza vetése után lehet ... 4 vékát ... reményleni... a zab, alakor, tönköly
megeresztik az 5 vékát. Egy véka törökbúza ... szemül megszáradva, 16 vékát
megad".
A következő növényeket
termesztették: gabonafélék: búza, rozs, alakor, zab, tönköly, törökbúza;
hüvelyesek: bab, borsó, lencse; lextilnövények: kender, len.
Az 1820-as összeírás fejlett
kertészetről és gyümölcstermesztésről tudósít, joggal nevezték később Bikáit
„Kalotaszeg gyümölcsöskertjének": „Veteményes- és káposztáskertjeink jók
vannak belső telkeinken... gyümölcsöseink mind telkeinken, mind a szőlőinkben
bőven vannak" - írták.
A bikali szántóföldek nagysága
1750-ben 200,5 hold (401 köböl), a 49
jobbágycsaládnak átlag 4,1 hold földje volt. A kétnyomásos gazdálkodás
körülményei között ez évente kb. 2 hold szántót jelentett! A legnagyobb
szántóterülettel Szabó Ferenc (18 hold) és Mátyás András, Kozma István (7,5
hold) rendelkeztek.
A szántóföldek családonkénti
elosztását a következő táblázat szemlélteti
(cs. = család):
A szántó nagysága 1820-ban 325 6/8
hóid, azaz 59 jobbágycsaládnak átlag 5,5 hold földje volt. A három nyomásnak
megfelelően ez 3,7 holdat jelentett. A legtöbb földdel özv. Kupa Márton (12 2/8
hold) és Kozma János, Antal István, Török Márton, Kudor István (10 hold) rendelkeztek.
A jobbágycsaládok több mint felének \-4 hold földje volt!
Bikaion a szőlőtermesztésnek
tradíciója van. 1713-ban a falu „szőlőhegyének termése középszerű",
1750-ben „boruk ... közepes minőségű... urnája 17 krajcár". Ez utóbbi
esztendőben 48 családnak összesen 3222 urna bora termett. (Szabó Ferenc
termése: 210 urna!)
A szőlők gondozásával 1793-ban
Szabó Marci vincellér foglalkozott. A falunak 1820-ban 58 2/8 hold szőlője volt
a 6 szőlőhegyen. (Név szerint: Mái, Pad, Puszta hegy, Bóra, Új-szőlő, Pitzik.)
A pusztán maradt telkek
tartozékait a földesúr rendszerint bérbe adta. A bérlők lehettek helybeli
jobbágyok, de idegenek is, ún. extranei. Bikaion 1750-ben 8 extranei szerepelt,
akik összesen 201 urnás szőlőt béreltek.
Az állattenyésztés a hagyományos
társadalom döntő gazdasági ágazata. A földművelés megkövetelte a
nagyállattartást, hiszen a korabeli nehéz ekét csak 4-6 ökör tudta vontatni.
A szarvasmarha a jobbágygazdaság
legértékesebb állata, a jobbágy mozgó tőkéje. Bikaion 1720-ban 10 jobbágycsalád
54 szarvasmarhával (37 ökör, 17 tehén) és 44 sertéssel rendelkezett. A sertés, a
falvak kedvelt haszonállata, a táplálkozás szempontjából volt fontos.
Az 1750-es évben a 49 jobbágynak
181 szarvasmarhája (105 ökör, 76 tehén) és 28 borja volt, 1809-ben az igavonó
marhák száma (ökör, tehén) 158.
Kalotaszegen a juhtartás a gyapjú
keresettsége miatt népszerű, de Bikalon csak 3 jobbágynak van 24 juha; kecskéje
egynek sincs (1750).
A ló a nemesek kiváltsága;
1720-ban számuk 11, később, 1809-ben csak 1!
Nem hiányozhatott a
jobbágygazdaságból a baromfi sem, hiszen földesurának tyúkkal, csirkével és
tojással tartozott. Méhészettel 1750-ben 14 jobbágy foglalkozott; összesen 60
raj méhük volt. A nagyállattartást a rétgazdálkodás biztosította. Az 1750-es
évben 45 családnak összesen 123 szekér szénát termő kaszálója volt. 1820-ban a
kaszáló nagysága 104 2/8 hold, ebből 99 2/8 hold a gazdáké, 5 hold a falu közös
kaszálója. (1750-ben a jómódú Szabó Ferencnek 13 szekér, Antal Ferencnek,
Mátyás Andrásnak 6 szekér szénája termett.)
Az 1820-as vallomásuk szerint:
„Kaszálóinkban a víz kiöntései kárt nem
okoznak, jó szénát teremnek marháink hizlalására... hanem csak egyszer
kaszáitatnak... A nagyobb örökséggel bíró gazdák öt-hat marhájok elegyes
koszttal kiteleltethetik, de az azon fejül valók számára kénytelenek másoktól
pénzzel ... kosztról gondoskodni."
A falunak közös használatban „két
darabocska kaszálója" volt, „ebből tartunk bikát, ebből adunk szénabeli
naturát, mikor kívántatik" - szólt a vallomás.
Az állattartáshoz szükséges
közlegelőn mindenki annyi jószágot tartott, amennyit akart. A széles faluhatár
kezdetben nagy területet biztosított a legeltetésnek. A két- és háromnyomásos
gazdálkodás esetében az ugar is az állatállomány rendelkezésére állt. A XVIII. században
a megnövekedett marhaállomány miatt a legelők már szűknek bizonyultak. Az
1750-es összeírás szerint a bikaliaknak „kevés a legelőjük", 1753-ban
pedig „a határok szűki miatt más határra kénytelenek marhájokat hajtani".
Az 1820-as évekre megnyitják az erdőket a legeltetés előtt: „legelőhelyeink ... bőségben
vannak — vallották -...minden erdőben szabad a marhalegeltetés". (Ennek
következménye az erdők pusztulása lett!)
Bikáit kialakulása kezdetén
hatalmas tölgyerdők vették körül. Ilyen lehetett az 1399-es oklevélben említett
Kolos havasa, mely a XVIII. század végén Kavas havasaként szerepelt, később
pedig már csak mint helynevet, Gavas néven jelölték a térképek.
Az erdő fontos tényezője volt a paraszti
gazdálkodásnak, biztosította a szerszám- és tűzifát, valamint az építkezésekhez
szükséges épületfát. (Ez utóbbiak az ún. tilalmas erők voltak.)
A hagyományos gazdálkodás
körülményei között fontos szerep jutott a szarvasmarha erdei legeltetésének és
a sertések erdei makkoltalásának. A makkoltatás a sertéshizlalásnak a
kukoricatermesztés elterjedése előtt egyetlen módja, amelyért a földesúr külön
bért szedett.
A bikaliak 1713-ban említették
„makktermő erdejüket", 1750-ben pedig panaszkodtak, hogy „tűzifára való
erdejük kevés", 1820-ban ennek okáról is beszámoltak:' „a földesúrnak
határunkon tiltott erdeje nincsen, minden erdőben szabad a marhalegeltetés... a
közönséges és
rendetlen élés által nagyobbára
az erdők elpusztultak, úgyhogy ma ami erdő is van határunkon, csak ciher és
csere".
Az egyház változtatni próbált a helyzeten,
a Kurta hegyben tilalmas erdőt létesített. A 22 hold nagyságú erdő 1865-re
„35-40 éves tölgyes szálfás erdővé" nőtt. (Emiatt sok baja lett a fatolvajokkal!)
A falu lakossága a szegénység diktálta
önellátás körülményei között élt: szerszámait, háztartási eszközeit, ruházatát
stb. maga készítette. A falusi kézművesek mesterségüket csak időszakosan űzték,
ők is elsősorban a mezőgazdaságból éltek.
Az első ismert bikali mesterember
nevét, Balázs kovácsét az 1399-es oklevél őrizte meg. A XVIII. században a falu
jelentős famegmunkáló-fafaragó központ volt. Az oklevelek 1756-ban négy ,jó
faragót" említenek: Vég Andrást (46 éves), Kudor Jánost (48), Kozma
Mártont
(30), Balázs Kupa Istvánt (24),
és egy kovácsot: Kovács Antalt (38 éves)."
A falunévsorokban mesterségekre
utaló családnevek is előfordulnak: Borbély, Furujás, Lakatos, Lovász, Szabó és
Koltsár.
1713-ban a falunak malma nincs,
de az összeírok megjegyezték, hogy „malomba közel járnak". Később,
1750-ben a székely Jeddi Márton a molnár, malmának évi taxája 4 Rhénes forint;
1820-ban a faluban „egy malom, a Gyarmati Sándor úré" működött.
A kocsmatartás, szeszes ital mérésének
joga az esztendő nagy részében, újévtől Szent Mihály-napig (szeptember 29.) a
földesúré volt.
A jobbágyok tartoztak a földesúr
borát árulni, de a kocsmároló a mérés ideje alatt más szolgálattal nem
tartozott. Szent Mihály-naptól újesztendőig a kocsmárolás-italmérés joga a
falué volt. (A szüret idején is!)
A jobbágy gazdaság
termékfeleslegét - ha volt ilyen - a közeli vásárokon értékesítette, és ott
szerezte be minimális áruszükségletét.
A bikaliak 1750-ben „termékeiket
Bánffyhunyadmezőváros piacán árusítják", az 1820-as vallomásuk szerint:
„Vásáros helyeink vannak közelebb B-Hunyad, mely félórányi járóhely tőlünk,
Váralmás egy óra. Sombor 3 óra, Zilaj és Kolozsvár 1 napi járóföld tőlünk,
ezekbe a vásárokba ... mindenféle gabonáinkat, gyümölcseinket és marháinkat könnyen
distreálhatjuk és jó alkalmas utakon is járhatunk ezen helyiségekben...
B.Hunyadon, N.Almáson, M.Gy.Monostoron, Egeresen, N.Somboron nyitott boltok és
... asztalos, csizmadia, szabó, kovács, fazekas kitanult mesteremberek
vannak."
Az áruszállítás-fuvarozás
Kalotaszegen hasznos kereseti forrás, pénzszerzési lehetőség volt. A bikaliak
1713-ban vallották, hogy „A forradalom előtti időkben sóval kereskedtek",
1820-ban a sóhordásból „pénzt kaptak". A sót a kolozsi kincstári aknából a
hunyadi és élesdi raktárakba szállították. A nagyobbrészt kikövezett úton a
sószállításhoz Hunyadig menet-jövet négy-öt napra volt szükség. Ennyi szabad idővel
azonban ritkán rendelkezett a hajnaltól napestig dolgozó jobbágy.
A faszállításról 1820-ban írták:
„Járnak lakosaink szekerességre, fával való kereskedésre ... a deckát, lécet és
zsindelyt pedig kapják a Szamoson, Retyicelben, N.Sebesen, Székelyjón, amely
helyeken fűrészmalmok vágynak... messzeségek pedig ... egy-egy napi
járóföld."
Ez a homlokzati szimbolum a HANGYA szövetkezet gazdáinak volt a becse, amely arra adott lehetőséget, hogy hirdesse, azt, hogy itt egy hangyagazda lakik. Ezt a Kozma család féltve őrzi!
A magyarbikali gazdák a régi jobágytelkes gazdaságra épült társadalmi rendnek az utódai ezért érdekes lehet erről is olvasni amit szintén a dr.Sebestyén Kálmán könyvében találhatunk meg:
" A falu lakossága
1. A jobbágytelkek
A jobbágytelek (sessio) a mezőgazdasági termelés alapsejtje, családi birtok, melynek alapja a belső telek (fundus).
Bikal telkeinek száma a XVIII. század elején 54, később 52 (1750), majd 59(1820).62
A belső telek lakóházból, belső gazdasági udvarból és kertből állt, Bikal régi házai szalmafedeles sövényfonatú házak, melyeket a XV11I. században felváltottak a faragott szálfákból összerótt szalmafedeles boronaházak.
A házak száma 53 (1750), 69 (1784), 87 (1857), 147 (1880), 772 (1898), 202(1910)."
A belső udvaron a gazdasági épületek (csűr, gabonás, istálló, pajta) álltak. Ezek közül & gabonás a jobbágy legmegbecsültebb épülete, egész évi termésének őrzője, a jómódnak külsejében is értékmérője.
2. A lakosság társadalmi rétegződése
A feudális társadalom a falvak világában három paraszti réteget különböztetett meg.
A telkes jobbágyok (coloni) bizonyos nagyságú telek - minimálisan 1/8-ad telekrész - és a hozzá tartozó szántó, kaszáló birtokosai voltak.
A házas zsellérek (inquilini) házhellyel és 1/8-ad teleknél kevesebb földdel rendelkeztek.
A háztalan zselléreknek (subinquilini) házhelyük nem volt, ők a „más háta megett lakók", a
jobbágyoknál cselédeskedők.
Bikalon 1750-ben 49 telkes jobbágycsalád és, 3 házas zsellércsalád élt. 1820-ban 59 a telkes jobbágyok száma. A jobbágyokon és zselléreken kívül az 1750-es összeírás említett 2 egytelkes nemest, 1 libertinust, 2 udvari cselédet és 6 vagit (csavargót).
Bikal lakóinak számát 1750-ben kb. 350 lélekre becsülhetjük, az első magyarországi népszámlálás (1784-87) már pontos adatokkal szolgált, ekkor a falu tényleges népességének száma 419 fő (216 férfi, 203 nő, 73 család)."
A lélekszám a továbbiakban a következőképpen alakult:
A családnevek számbavétele és a régieknek az újabbakkal való összevetése a falu történetére vonatkozó következtetésekre adnak lehetőséget. A nevek kicserélődése például a település elpusztulására utalhat.
Bikal első ismert családnevei: 1399-ben Bor Miklós, Bogár János, Péter fia László, Fodor János, Korbát, Balázs kovács; 1475-ben Bakos Antal; 1498-ban Jó Péter, Gilyén Máté, Lénárt György, Nagy habián, Jakab Pál, Veres Mátyás; 1646-ban Bede János; 1639-ben "
A magyarbikali gazdák a régi jobágytelkes gazdaságra épült társadalmi rendnek az utódai ezért érdekes lehet erről is olvasni amit szintén a dr.Sebestyén Kálmán könyvében találhatunk meg:
" A falu lakossága
1. A jobbágytelkek
A jobbágytelek (sessio) a mezőgazdasági termelés alapsejtje, családi birtok, melynek alapja a belső telek (fundus).
Bikal telkeinek száma a XVIII. század elején 54, később 52 (1750), majd 59(1820).62
A belső telek lakóházból, belső gazdasági udvarból és kertből állt, Bikal régi házai szalmafedeles sövényfonatú házak, melyeket a XV11I. században felváltottak a faragott szálfákból összerótt szalmafedeles boronaházak.
A házak száma 53 (1750), 69 (1784), 87 (1857), 147 (1880), 772 (1898), 202(1910)."
A belső udvaron a gazdasági épületek (csűr, gabonás, istálló, pajta) álltak. Ezek közül & gabonás a jobbágy legmegbecsültebb épülete, egész évi termésének őrzője, a jómódnak külsejében is értékmérője.
2. A lakosság társadalmi rétegződése
A feudális társadalom a falvak világában három paraszti réteget különböztetett meg.
A telkes jobbágyok (coloni) bizonyos nagyságú telek - minimálisan 1/8-ad telekrész - és a hozzá tartozó szántó, kaszáló birtokosai voltak.
A házas zsellérek (inquilini) házhellyel és 1/8-ad teleknél kevesebb földdel rendelkeztek.
A háztalan zselléreknek (subinquilini) házhelyük nem volt, ők a „más háta megett lakók", a
jobbágyoknál cselédeskedők.
Bikalon 1750-ben 49 telkes jobbágycsalád és, 3 házas zsellércsalád élt. 1820-ban 59 a telkes jobbágyok száma. A jobbágyokon és zselléreken kívül az 1750-es összeírás említett 2 egytelkes nemest, 1 libertinust, 2 udvari cselédet és 6 vagit (csavargót).
Bikal lakóinak számát 1750-ben kb. 350 lélekre becsülhetjük, az első magyarországi népszámlálás (1784-87) már pontos adatokkal szolgált, ekkor a falu tényleges népességének száma 419 fő (216 férfi, 203 nő, 73 család)."
A lélekszám a továbbiakban a következőképpen alakult:
A családnevek számbavétele és a régieknek az újabbakkal való összevetése a falu történetére vonatkozó következtetésekre adnak lehetőséget. A nevek kicserélődése például a település elpusztulására utalhat.
Bikal első ismert családnevei: 1399-ben Bor Miklós, Bogár János, Péter fia László, Fodor János, Korbát, Balázs kovács; 1475-ben Bakos Antal; 1498-ban Jó Péter, Gilyén Máté, Lénárt György, Nagy habián, Jakab Pál, Veres Mátyás; 1646-ban Bede János; 1639-ben "
luni, 12 mai 2014
Indulásra készen

Igy a Nőszövetséggel valamint a helyi Közbirtokossággal való kapcsolat ápolására is határozat született.
Elhangzott, hogy a Szabó Mihály tiszteletes úr által vezetett ifjúsági csoport - amelynek a zenekara már túllépte a falu határát - támogatása is fontos lehet, hiszen a történelmi HANGYA is sokat segítette a faluközösségek kulturális tevékenységeket!

Hogy nem ismert ez a tevékenység még nem jelentheti, hogy csak akkor fejlődik valami ha kiscsoportra tagolódik a faluközösség, hanem éppen ellenkezőleg a közös munka és a közös szórakozás eredményével az megerősödik a kisebb-nagyobb családok közti súrlódások elsimulnak éppen a másság elfogadása miatt is.
Jelen bloglapunk is ennek a célnak akarna megfelelni.
A szerkesztő bizottságba beválasztották a helyi polgári tisztségviselőket is így a Búzás Istvánt és a Kapitány Zoltánt is. Szerkesztőségi titkárnak pedig a Gurka Balla Ilona lett kinevezve.
A képek a
https://www.google.com/search?q=magyarbikal&biw=1280&bih=629&tbm=isch&imgil=QlMfthCzCJVEwM%253A%253Bhttps%253A%252F%252Fencrypted-tbn3.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9GcRxa07o4lDdflkzP2VoaumrCd0861mxEq9O-dkKOvhh76jtomIh%253B220%253B145%253B3YCXB2k5TYtvNM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.welcometoromania.ro%25252FDN1g%25252FDN1g_Bicalatu_m.htm&source=iu&usg=__lmSI_EmKSAD_3xE2CNgV-kGpiig%3D&sa=X&ei=_s5xU6arHKyv7AaO_IHIBg&ved=0CDYQ9QEwAQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=LyByUvSFy41jeM%253A%3B6XpyWDwcER-3IM%3Bhttp%253A%252F%252Fupload.wikimedia.org%252Fwikipedia%252Fcommons%252F3%252F36%252FMagyarbikal_0074.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fcommons.wikimedia.org%252Fwiki%252FFile%253AMagyarbikal_0074.jpg%3B1280%3B960-ból származnak

https://www.google.com/search?q=magyarbikal&biw=1280&bih=629&tbm=isch&imgil=QlMfthCzCJVEwM%253A%253Bhttps%253A%252F%252Fencrypted-tbn3.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9GcRxa07o4lDdflkzP2VoaumrCd0861mxEq9O-dkKOvhh76jtomIh%253B220%253B145%253B3YCXB2k5TYtvNM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.welcometoromania.ro%25252FDN1g%25252FDN1g_Bicalatu_m.htm&source=iu&usg=__lmSI_EmKSAD_3xE2CNgV-kGpiig%3D&sa=X&ei=_s5xU6arHKyv7AaO_IHIBg&ved=0CDYQ9QEwAQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=LyByUvSFy41jeM%253A%3B6XpyWDwcER-3IM%3Bhttp%253A%252F%252Fupload.wikimedia.org%252Fwikipedia%252Fcommons%252F3%252F36%252FMagyarbikal_0074.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fcommons.wikimedia.org%252Fwiki%252FFile%253AMagyarbikal_0074.jpg%3B1280%3B960-ból származnak
Várjuk a híreket. (Bikali Hangya szerk.)
Abonați-vă la:
Postări (Atom)